
Po uruchomieniu systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, zmienił się sposób opłacania przejazdów w transporcie miejskim miasta Poznania. PEKA to m.in. możliwość płacenia za przejechane przystanki (z zachowaniem możliwości kupowania biletów papierowych jednak bez możliwości stosowania taryfy przystankowej), łatwość oferowania atrakcyjnej propozycji taryfowej i interesujących programów lojalnościowych i duża elastyczność w długości obowiązywania biletów okresowych (każdy dobierze czas obowiązywania „sieciówki” do własnych potrzeb).
Już od 1 maja 2014 r. bilety okresowe są sprzedawane wyłącznie na kartę PEKA.
Kartę PEKA można uzyskać bezpłatnie w dwojaki sposób:
1. Poprzez złożenie wniosku przez internet, wchodząc na stronę: www.peka.poznan.pl. To najwygodniejsza i najprostsza metoda. Wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie w formacie jpg lub png, a później odebrać kartę w Punkcie Obsługi Klienta ZTM.
2. Poprzez złożenie wniosku w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego, w następujących lokalizacjach:
- ul. Matejki 59,
- ul. Głogowska 133,
- Górczyn – dworzec autobusowy,
- Junikowo – pętla autobusowo-tramwajowa
- Ogrody – pętla tramwajowa,
- rondo Kaponiera – ul. Zwierzyniecka (przy punkcie dyspozytora ruchu MPK),
- plac Wiosny Ludów – Kupiec Poznański,
- os. Jana III Sobieskiego – dworzec autobusowy,
- Dębiec – pętla tramwajowa,
- rondo Rataje – dworzec autobusowy,
- rondo Śródka – dworzec autobusowy.
Na podstawie umowy między Gminą Swarzędz a Miastem Poznaniem w sprawie przystąpienia przez Swarzędz do projektu PEKA w tzw. modelu gminnym, występuje możliwość wykorzystania karty PEKA do umieszczania na niej również biletów okresowych Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej.